top of page

Co tu znajdziesz ?

1. Mundur Wodniacki

2. WOSM

3. WAGGGS

4. Krzyż Harcerski

5. Lilijka 

6. Budowa ZHP

7.Hymn ZHP

8. Nieco o skautowych zwyczajach
1. Mundur Wodniacki*


Bluza



Skąd wzięła się bluza? Podobno, gdy na okrętach brakowało ludzi do pracy, kapitanowie łodzi kaperskich porywali ludzi z lądu. W tym celu wysyłali bosmana z kilkoma pomocnikami na ląd. Grupy „łowców” zwane były Press Gangami - tak jak w piosence:

„...a, że byłem wtedy silny chłop,
w tłumie złowił mnie sierżanta wzrok.
W kajdanach z bramy wywlekli mnie,
marynarza floty wojennej.”


Gdy łowcy wyłapali odpowiedniego kandydata wzrokiem, spijali go, a następnie wyprowadzali na zewnątrz dla „otrzeźwienia”. Zarzucali delikwentowi worek z płótna na głowę i zawiązywali go w pasie. Tak unieruchomionego „ochotnika” transportowano na okręt. Później wycinano w worku otwory na głowę i ręce i ubiór do pracy był już gotowy.
Pierwotnie mundur miał postać granatowej kurtki, został zastąpiony przez bluzę dopiero w 1890 r. Bluza zaś pochodzi prawdopodobnie od XVI i XVII wiecznych chałatów noszonych przez wytrawnych żeglarzy. Na początku bluzy były szyte z płótna żaglowego, były bezkształtne i posiadały otwory na ręce i głowę, ale przynajmniej nie przemakały.




Granat kolorem marynarzy


Oficerowie angielskiej Marynarki Królewskiej spotykali się w kawiarni „Will’s Coffee Hause” w Londynie (późniejsza siedziba Scotland Yardu). Postanowili zunifikować marynarskie odzienie, w tym celu wysłali petycję do Admiralicji. Każdy z oficerów miał zaprezentować swój projekt munduru. Większość z nich zdecydowała się na stroje podobne do mundurów flot innych krajów.

Jednak jeden z nich pojawił się w granatowej kurtce z białymi wyłogami. Projekt munduru musiał zostać zaakceptowany przez króla. Podczas jednej ze swych konnych przejażdżek król Jerzy II spotkał przejeżdżającą księżną w granatowo-białym kostiumie przyozdobionym złotem. Ten przypadek podobno zaważył na decyzji króla i granat stał się oficjalnym kolorem marynarki brytyjskiej.

Trzy paski na kołnierzu



Dawniej marynarze nosili długie włosy , dla wygody i ochrony zaplatali je w grube warkocze i smarowali je smołą - taki warkocz potrafił ochronić nawet przed uderzeniem bomem lub inną częścią jachtu w głowę.

Miały one tylko jedną wadę , potwornie brudziły bluzy munduru . Żeby temu zapobiec zaczęto nosić przypinane kołnierze na bluzach. A dlaczego trzy paski ? Są dwie wersje : albo od trzech oceanów na ziemi albo od trzech słynnych zwycięstw admirała Nelsona

* część z tych opisów pochodzi ze strony        wodniacy.eu - dokładniej cały artykuł bez zdjęć

2. WOSM - co to i jego symbolika

WOSM – World Organization Of  Scout Movement , światowa organizacja zrzeszająca skautów  i skautki* ( jeżeli organizacja  jest koedukacyjna i nie należy do WAGGGS) 

Skupia około 28 mln członków w 216 państwach .

Najwyższą władzą organizacji jest Światowa Konferencja, która odbywa się co 3 lata. Między konferencjami władzę sprawuje Komitet Światowy.

WOSM działa w 6 regionach:

  • europejskim,

  • euroazjatyckim

  • arabskim,

  • azjatyckim,

  • amerykańskim

  • afrykańskim.

Jak w większości skautowych i harcerskich części munduru plakietka ta posiada własną symbolikę.

- purpura- kolor królewski

-biel- czystość

-lilijka- igła kompasu

- 2 gwiazdki- prawo i przyrzeczenie skautowe

-krąg- dążenie do doskonałości

- węzeł-  wspólnota

-trzy części lilijki – trzy części przyrzeczenia skautowego ; na służbę Bogu, ludziom i ojczyźnie

 

3. WAGGGS - bliźniacza odznaka WOSMu dla skautek i harcerek

WAGGGS - World Association of Girl Guides and Girl Scouts Stowarzyszenie zostało założone w 1928 roku, skupia żeńskie organizacje skautowe z całego świata. Obecnie liczy ponad 8 milionów członkiń w ponad 144 krajach. Najwyższą władzą WAGGGS jest Konferencja Światowa, która odbywa się co
3 lata. Pomiędzy Konferencjami władzę sprawuje Komitet Światowy, złożony
z 12 członkiń. Biuro Światowe WAGGGS mieści się w Londynie, w Wielkiej Brytanii.


WAGGGS dzieli się na 5 regionów:

  • afrykański,

  • arabski,

  • azji-pacyfiku,

  • europejski,

  • półkuli zachodniej

Podobnie jak WOSM WAGGGS posiada własną symbolikę , całkiem możliwe że nawet piękniejszą.

- żółty i niebieski – kolory nieba i słońca oznaczają pogodę ducha i radość harcerek

- trzy części koniczyny  – trzy części przyrzeczenia skautowego ; na służbę Bogu, ludziom i ojczyźnie

- krąg – dążenie do doskonałości

- 2 gwiazdki- prawo i przyrzeczenie skautowe

-płomień – miłość do ludzi

- igła kompasu – wskazuje drogę

 

4. Krzyż harcerski -
najważniejsza odznaka harcerska

Krzyż Harcerski zaprojektował w 1912 roku ks. Kazimierz Lutosławski wzorując go na najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym - Krzyżu Virtuti Militari. Dostaje się go po złożeniu przyrzeczenia harcerskiego.

 

Symbolika

 

  • Krąg - symbol doskonałości do jakiej dąży harcerz, oznaka ogromnej woli tworzenia kręgu, z którego promieniować będzie prawość myśli, słów i czynów.

  • Lilijka - symbol czystości , dawniej stosowana na kompasach

  • Promienie - biegnące od lilijki oznaczają dążenie harcerstwa do promieniowania na cały świat.

  • Węzeł - na wieńcu, jak węzeł na chuście ma przypominaćo obowiązku wypełnienia przynajmniej jednego dobrego uczynku dziennie. Symbolizuje on również węzeł przyjaźni harcerzy.

  • Wieniec z liści dębowych - liście dębowe od dawien dawna symbolizują męstwo i dzielność. Wieniec z liści dębowych mieli prawo nosić tylko ludzie władający ogromną siłą - ducha, mięśni, czy magii. Na tym wieńcu znajdują się trzy żołędzie mające symbolizować trzy rozbiory Polski.

  • Wieniec z liści lauru - liście laurowe są symbolem zwycięstwa. Dla harcerza liście laurowe oznaczają zwycięstwo nad własnymi słabościami. Na wieńcu są dwie oliwki symbolizujące dwie wojny światowe

  • Ziarenka piasku - symbolizują liczną rodzinę harcerska drugim znaczeniem są nierówności symbolizujące trudności na drodze harcerza.  

  • Puste miejsce - pomiędzy ziarenkami piasku pozostawiona jest wolna przestrzeń  symbolizująca, że jest wśród nas jeszcze miejsce dla nowych harcerzy

  • Ramię lilijki wskazujące północ - igła kompasu wskazująca zawsze dobrą drogę

  • Hasło "Czuwaj" - tradycyjne pozdrowienie harcerskie, które przypomina harcerzowi, że powinien być zawsze gotowy

  • Ramiona-cztery strony świata

5. Lilijka - światowy symbol skautów

Lilia od wieków była symbolem czystości i władzy królewskiej. Gen Robert Baden Powell używał jej jako odznaki zwiadowców 5 pułku dragonów gwardii,  skąd przeniknęła do z skautingu a z niego do harcerstwa. Jest ona wzorowana na igle kompasu – ma wskazywać dobrą drogę w życiu.

Litery ONC to skrót od hasła filaretów Ojczyzna Nauka Cnota.

Trzy części lilijki to trzy części przyrzeczenia skautowego  na służbę Bogu ludziom i ojczyźnie lub zuchy, harcerzy i instruktorów połączonym węzłem  w  jedną organizacje ZHP. 

6. Struktura ZHP - jak zbudowana jest nasza organizacja

Główna kwatera

Choroągiew dolnośląska

Hufiec Wrocław

Szczep - Harcerski Ośrodek Wodny "Rancho"

Drużyna - 16 Wrocławska Wodna Drużyna Harcerska "Geronimo"

Główna kwatera

 

Główna kwatera ZHP znajduje się na ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie.

7.Hymn ZHP 

Wszystko, co nasze, Polsce oddamy!
W niej tylko życie - więc idziem żyć!
Świty się bielą - otwórzmy bramy!
Rozkaz wydany - wstań, w słońce idź!

Ramię pręż, słabość krusz
Ducha tęż, Ojczyźnie miłej służ
Na jej zew, w bój czy w trud
Pójdzie rad harcerzy polskich ród
Harcerzy polskich ród

 

W pierwszym numerze "Skauta" w 1911 (15 listopada) ukazał się wiersz Ignacego Kozielewskiego "Marsz skautów". W 1912r. Olga Drahonowska dopisała refren Ramię pręż... i dopasowała melodię pieśni z 1905r. "Na barykady". Pierwsza publikacja pieśni wraz z nutami miała miejsce też w "Skaucie" 30 grudnia 1912r. Treść wiersza uległa przeróbkom.

Pierwszym hymnem harcerskim była "Rota" do słów Marii Konopnickiej, jednak pieśń "Wszystko co nasze..." zyskała szybko dużą popularność i w 1918 roku została uznana za Hymn Harcerski. Po uzyskaniu niepodległości zastąpiono oryginalne słowa "zerwiem kajdany" na "otwórzmy bramy". W 1977 roku wprowadzono do hymnu nową, drugą zwrotkę pióra Jerzego Majki ("Socjalistycznej..."). VII Zjazd ZHP (1981) przywrócił dawny, mający już 80-letnią tradycję, tekst. (tekst hymnu harcerskiego).

bottom of page